Naprawa / serwis laptopów, komputerów i oprogramowania | naprawa drobnej elektroniki

Profesjonalny serwis komputerowy – naprawa i konserwacja sprzętu elektronicznego

W naszym serwisie oferujemy kompleksowe usługi naprawy, konserwacji i optymalizacji sprzętu elektronicznego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu zapleczu technicznemu zapewniamy szybką i skuteczną diagnostykę oraz naprawę urządzeń.

Naprawiamy i serwisujemy:

  • Laptopy / notebooki – diagnostyka, naprawa płyt głównych, układów zasilania, wymiana podzespołów (RAM, dyski, klawiatury, gniazda itp.).

  • Komputery stacjonarne – usuwanie usterek, wymiana i modernizacja podzespołów, optymalizacja systemu.

  • Monitory i drukarki – naprawa podświetlenia, elektroniki sterującej oraz usuwanie usterek mechanicznych.

  • Sprzęt teleinformatyczny – serwis central telefonicznych, telefonów stacjonarnych oraz routerów.

  • Tablety i smartfony (w ograniczonym zakresie) – naprawa elektroniki i oprogramowania.

  • Konsole do gier oraz inna elektronika użytkowa – diagnostyka, czyszczenie, naprawa układów chłodzenia, wymiana podzespołów.

Nasze usługi:

  • Diagnostyka i naprawa sprzętu – precyzyjna identyfikacja usterek i skuteczne rozwiązania.

  • Konserwacja i czyszczenie – usuwanie kurzu, wymiana pasty termoprzewodzącej i termopadów, poprawa chłodzenia urządzeń.

  • Optymalizacja wydajności – przyspieszanie działania laptopów i komputerów, usuwanie wirusów, optymalizacja systemu operacyjnego.

  • Naprawa sprzętu po zalaniu – szybka reakcja minimalizująca skutki uszkodzenia.

  • Serwis i konfiguracja sprzętu sieciowego – naprawa routerów, urządzeń teleinformatycznych oraz konfiguracja sieci.

Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne

  • Naprawy gwarancyjne – obsługujemy sprzęt zakupiony w naszym sklepie oraz w partnerskich punktach dystrybucji. Klienci, którzy kupili urządzenia u nas, obsługiwani są priorytetowo.

  • Naprawy pogwarancyjne – serwisujemy sprzęt poleasingowy oraz urządzenia różnych marek. Klienci z naszym oznaczeniem mogą liczyć na specjalne rabaty oraz szybszą realizację usług.

  • Bezpłatna weryfikacja sprzętu – sprawdzimy Twój sprzęt i doradzimy najlepsze rozwiązanie!

Obsługujemy większość marek:

DELL, HP, COMPAQ, IBM, LENOVO, TOSHIBA, ACER, ASUS, SAMSUNG, SONY, FUJITSU SIEMENS, MSI, APPLE, PACKARD BELL, MICROSOFT i inne.

Uwaga: Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dane na nośniku o nieznanym stanie technicznym, w tym za skutki działania złośliwego oprogramowania, błędów systemowych lub innych problemów niezależnych od serwisu. Zalecamy regularne wykonywanie kopii zapasowych! Dane na nośnikach

Zapraszamy do naszego serwisu! Gwarantujemy fachową obsługę, szybki czas realizacji oraz konkurencyjne ceny. Skontaktuj się z nami już dziś i powierz swój sprzęt.

Oprogramowanie

Usługa polega na ponownym zainstalowaniu systemu Windows, Linux, macOS po awarii, po wymianie dysku, po zmianie dysku HDD na SSD,  przy wolnym działaniu systemu lub zacinaniu się.

Instalujemy systemy wersje: Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista oraz Windows XP  z kompletem sterowników, odtwarzaczami filmów oraz programami biurowymi.  Nie instalujemy systemów Windows bez ważnej licencji.

Instalujemy i konfigurujemy systemy Linux: Mint, Ubuntu lub inną dowolną dystrybucję na życzenie klienta.

Instalujemy i konfigurujemy systemy macOS (zwanym dawniej OS X i mac OS X) firmy Apple.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny wolno działa, nie zawsze wystartuje Windows lub długo ładuje się system, czasem lub często się zawiesza, w nie określonym czasie zatrzymuje się, nie działa kursor lub znika z ekranu, wyskakuje niebieski komunikat Windows, błąd systemu lub sterowników, błąd programów, samoistny restart komputera lub laptopa itd…

Usługa polega na instalacji programów użytkowych, sterowników, aktualizacji softu, konfiguracji.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny źle działają podzespoły, nie działają wcale, nie widać ich w systemie, gniazda wyjściowe nie reagują, programy nie uruchamiają się lub nie łączą się z serwerem, od pewnego czasu czasu przestało działać, czasem się dziwnie zawiesza, nie mam sieci WiFi i LAN,  itd… 

Usługa polega na lokalizacji i usunięciu wirusów z dysku twardego HDD lub SSD w laptopie.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny chyba złapał wirusa, prawdopodobnie ma wirusa, brak pewności ale może być wirus, wszystko wolno działa może jest wirus itd…

Usługa polega na przeniesieniu danych z dysku twardego HDD na dysk SSD (po dokonaniu migracji na dysk SSD komputer  / laptop / notebook może działać kilkanaście razy szybciej !!)

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny wolno się uruchamia i działa, trzeba długo czekać by wystartował, programy bardzo wolno się uruchamiają i przeglądarka się zacina, muli, zamula, zmulony, oglądając filmy czasem się zatrzymuje odtwarzacz lub przerywa, jak przyśpieszyć laptop / komputer, co zrobić by działał szybciej, mam dużo danych czy nie utracę,  itd…

Usługa polega na skopiowaniu / odzysku danych z jednego nośnika np. dysku twardego / karty pamięci, zabezpieczenie i nagranie na inną dowolną pamięć.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny utracił dane, potrzebuje odzyskać bo uszkodzony jest sprzęt, jest wolny i potrzebuję przenieść dane na nowy, czy udało by się wyciągnąć dane, chyba zostały utracone, potrzebuję odczytać i nagrać na inny nośnik, czy da się odzyskać dane z laptopa, czy można zgrać dokumenty z uszkodzonego laptopa,  dało by się odzyskać utracone zdjęcia, filmy, dokumenty, czy jak laptop nie startuje to można zgrać pliki, czy jest możliwy odzysk danych z dysku twardego HDD i SSD itd…

Nasza usługa polega na sklonowaniu dysku wraz z systemem i danymi, następnie przeniesienie na inny twardy dysk np. szybki SSD, SATA M.2 NVMe . Dokonujemy najczęściej taki serwis w celu przyśpieszenia pracy notebooka / laptopa / komputera montując w nim nowy SSD.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny wolno działa ale potrzebuję przenieść wszystkie dane w razie instalacji na nowy, Windows wolno działa ale nie mogę stracić danych podczas nowej instalacji, potrzebuję chyba przeinstalować system ale nie mogę utracić danych i nie znam haseł do witryn i innych programów itd…

Usługa polega na naprawie oprogramowania w tablecie z systemem Windows lub wgranie dodatkowych języków.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: tablet nie startuje lub nie uruchamia się, zawiesza się, przerywa podczas działania, nie wszystko współpracuje prawidłowo, kamera nie nagrywa, klawiatura dotykowa nie pisze, ekran pęknięty rozlany, nie działa dotyk, brak połączenia z internetem poprzez WiFi, brak polskiego języka itd…

Usługa polega na zmianie lub usunięciu hasła logowania do systemu Windows w notebooku / laptopie / komputerze.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny zapomniałem / zapomniałam hasła, nie pamiętam jakie było, zostało zapomniane, nie jestem w stanie odgadnąć hasła Windows itd…

Naprawy elektroniczne

W pierwszej kolejności nasza usługa polega na diagnostyce płyty głównej w laptopie / notebooku / komputerze i ma na celu zweryfikowanie czy problem występuje w skazanym elemencie czy może w innej lokalizacji sprzętowej.

Jeśli znajdziemy przyczynę powstałej usterki na płycie głównej, zabieramy się za wymianę uszkodzonych elementów, dokonujemy pomiarów napięcia i sygnałów, sprawdzamy parametry wydajnościowe oraz temperaturę,  sprawdzamy czy płyta współpracuje z dołączonymi innymi elementami.

Stosunkowo często do uszkodzenia płyty głównej zachodzi w wyniku przyczyny:
> przepięcie w sieci elektrycznej w następstwie skoków napięcia lub uszkodzony zasilacz często nie oryginalny,
> zalanie cieczą laptopa / notebooka / komputera w wyniku czego również następuje przepięcie,
> przegrzanie w wyniku braku wentylacji lub słabo działający układ chłodzenia w laptopie / notebooku / komputerze,
> inne nie wymienione,

Jeśli to możliwe naprawiamy płyty główne skuteczność ponad 95 % w tym: reballing układu BGA, wymiana układu BGA lub KBC, naprawa przetwornic napięcia lub wymiana, likwidacja zwarć i zimnych lutów oraz przerw ścieżek w laminacie, wymiana układu BIOS, programowanie BIOS i KBC.

Po dokonaniu naprawy laptop zostaje złożony i dokonujemy szczegółowych testów, które trwają od 1h do nawet całego dnia.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny nie startuje, nie włącza się, po chwili gaśnie, zanika obraz, pojawiają się pasy na ekranie, nie świecą diody w obudowie, brak reakcji i startu, coraz rzadziej się włącza i startuje, jak ruszę obudową to gaśnie, jak przeniosę w inne miejsce to brak uruchomienia itd…

Nasza usługa polega na naprawie złącz, wtyków, taśm lub samej wymianie uszkodzonej / pękniętej matrycy.

Czasami spotykamy się problemem braku przejścia sygnałów pomiędzy płytą główną / układem graficznym laptopa / notebooka i dalej naszą matrycą. W takiej sytuacji staramy się znaleźć rozwiązanie celem przywrócenia prawidłowej pracy wyświetlacza.

Innym problemem może być uszkodzenie elementów plastikowych w obudowie / klapie matrycy,

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook brak obrazu, jest rozmyty, prześwietlony, na matrycy są pasy, kleksy, nierównie linie, pęknięty lub rozlany ekran, źle wyświetla się obraz, czarny ekran lub rozbity, rozbita / zbita matryca itd…

Nasza usługa polega na naprawie elementów plastikowych w laptopie / notebooku / ultrabooku / netbooku oraz regeneracja zawiasów. Uszkodzeniu może ulec obudowa laptopa 'kadłubek’, zawiasy, klapa matrycy.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook problem z otwieraniem klapy, uszkodzony zawias / wyrwany, obudowa trzeszczy, plastik się rozrywa, wychodzą zawiasy z obudowy, ciężko / sztywno się otwiera klapa, urwane zaczepy zawiasów, klapa matrycy naderwana koło zawiasów, nie da się otworzyć lub bardzo ciężko, wychodzą śruby / wylatują z obudowy, plastik się odgina i jest naprężony, obudowa popękana, odłamane kawałki plastiku, uszkodzone zawiasy / zatarte, nie sposób otworzyć laptopa, klejenie nie pomogło dalej się odgina,  zwiększony opór przy otwieraniu klapy laptopa, otwiera się ciężko, odrywanie obudowy, uszkodzenie mocowania, coraz trudniej otworzyć pokrywę, itd…

Usługa polega na naprawie złącz, wtyków, klawiszy, mocowań klawiszy lub samej wymianie klawiatury w notebooku / laptopie. Czasami zdarza się, że klawiatura działa lecz nie wszystkie klawisze współpracują lub są zlepione i ciężko się wciskają co często pojawia się po zalaniu klawiatury cieczą.

W  takim przypadku  należy niezwłocznie odłączyć zasilanie i jeśli to możliwe wyciągnąć baterie oraz odwrócić notebook / laptop w takiej pozycji aby ciecz swobodnie wypłynęła z wnętrza. Pamiętajmy by nie suszyć klawiatury suszarką do włosów gdyż może dojść do przegrzania i roztopienia klawiszy i mocowań lub innych elementów obudowy.

Po dokonaniu zabiegu należy udać się do serwisu celem rozebrania notebooka / laptopa na części pierwsze i wysuszeniu elementów.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook nie działa klawiatura, nie da się wcisnąć klawisza, klawisz uszkodzony lub urwany, nie działają wszystkie przyciski, klawisze w klawiaturze się lepią po zalaniu i czy da się wymyć lub wyczyścić, ugina się rusza, nie jest sztywno zamocowana, wypadł przycisk / wypadły przyciski klawisze itd… 

Nasza usługa polega na naprawie gniazda zasilania w laptopie, wymianie na nowe, poprawie lutów.  Jeśli nie działa nam notebook na kablu, nie ładuje, przerywa, wyłącza się niespodziewanie to dużym prawdopodobieństwem jest uszkodzone gniazdo zasilania.

Celem przywrócenia sprzętu do poprawnej funkcjonalności zapraszamy do serwisu.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny nie łączy gniazdo zasilania, czasem działa czasem nie działa, wyłącza się, trzeba docisnąć by zasilało, odgiąć i wtedy działa gniazdo, coraz częściej nie uruchamia się, nie ładuje baterii, nie można załączyć itd…

Nasza usługa polega na naprawie gniazd w laptopie, wymiana na nowe, poprawa lutów.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny nie łączy gniazdo USB, HDMI, audio, czasem działa, czasem przerywa, nie styka, coś się urwało lub zatkało, styki nie dociskają, czy da się wymienić, może zalutować itd… 

Nasza usługa polega na naprawie pamięci BIOS,  wgranie softu / programu lub całkiem wymiana.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny nie startuje, brak reakcji, po zalaniu się to stało, po przepięciu w sieci itd…

Nasza usługa polega na naprawie zasilacza, wymiana kabli i wtyczki, diagnoza prawidłowego zasilania i ładowania.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny brak zasilania sprzętu, czy to uszkodzony zasilacz czy gniazdo, może kabel / kabelek, może wtyczka / wtyk, co może być przyczyną, laptop lub komputer nie działa, nie świecą się żadne diody, może zwarcie na kablu / przewodzie, może uszkodzona izolacja, wcześniej działał teraz nie reaguje na nic  itd…

Nasza usługa polega na czyszczeniu, smarowaniu, konserwacji, naprawie lub wymianie wentylatora chłodzącego w laptopie / notebooku lub komputerze.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny wydaje dziwne dźwięki, piszczy, słychać głośno obroty, jak zwalnia to coś terkocze, obroty są za wolne, coś blokuje, przestał się obracać, zwalnia niespodziewanie, zachowuje się inaczej jak kiedyś, słabo chłodzi, muszę używać podstawki chłodzącej itd…

Nasza usługa polega na naprawie złącz baterii / akumulatora, regeneracja 'wymiana’ ogniw, diagnostyka serwisowa w tym: brak ładowania w laptopie / notebooku,  brak uruchomienia / startu oraz sama wymiana gdzie konieczne jest rozebranie sprzętu.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook nie działa na baterii / akumulatorze, słabo trzyma, wyłącza się po odpięciu kabla zasilającego, miga dioda sygnalizacyjna na pomarańczowo wskazując błąd, komunikat w systemie, że należy wymienić baterię lub pomyśleć o tym w najbliższym terminie, nie trzyma długo jak kiedyś, bardzo się grzeje, nie doładowuje się do końca, ładuje się za szybko i krótko trzyma itd…

Nasza usługa polega na naprawie w tablecie złącz micro USB, taśm, gniazd zasilania, ekranu, dotyku, złącz kart, płyt głównych itp.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: tablet się wyłącza, nie startuje, resetuje samoczynnie, po pewnym czasie wyłącza się, nie działa na zasilaczu, nie ładuje, nie czyta kart pamięci, po podłączeniu do USB nic nie reaguje, nie działają urządzenia, ekran dotykowy nie jest precyzyjny, połowa ekranu nie reaguje, uszkodzony, stłuczony lub rozlany, nie działa kamera, po odpięciu kabla na baterii / akumulatorze nie trzyma itd…

Naprawa drobnej elektroniki i lutowanie SMD i THT

Specjalizujemy się w naprawie drobnej elektroniki oraz lutowaniu elementów SMD i THT. Dzięki doświadczeniu oraz precyzyjnym technikom serwisowym skutecznie diagnozujemy i usuwamy usterki w różnych urządzeniach elektronicznych.

Jakie urządzenia naprawiamy?

  • Płyty główne laptopów, komputerów, tabletów, konsol, smartfonów
  • Moduły elektroniczne z urządzeń RTV, AGD, sterowników, systemów automatyki
  • Płytki PCB z uszkodzonymi komponentami SMD i THT
  • Naprawa i wymiana złącz – USB, HDMI, jack, gniazd zasilania, tasiemek FPC
  • Programowanie układów pamięci EEPROM, BIOS, NAND

Nasze metody serwisowe

  • Lutowanie precyzyjne SMD i THT
  • Naprawy metodą hot air
  • Diagnostyka i testowanie poprawności działania

Dlaczego warto wybrać nasz serwis?

  • Dokładna diagnostyka i skuteczne naprawy
  • Doświadczenie w serwisie elektroniki użytkowej i przemysłowej
  • Stosowanie wysokiej jakości materiałów lutowniczych
  • Szybki czas realizacji

Działamy na terenie Tarnowa, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przywrócić sprawność Twojego urządzenia!

Usługa polega na profesjonalnym czyszczeniu laptopa lub komputera           w środku w celu wyeliminowania kurzu, zabrudzeń, wylanych płynów.

Można rozszerzyć o dodatkowy zakres: czyszczenie układu chłodzenia          w laptopie lub komputerze – szczegółowy opis w zakładce poniżej.

Trafiacie do naszego serwisu pytając: czy w laptopach, notebookach, ultrabookach, netbookach, komputerach stacjonarnych należy dokonywać czyszczenia w środku z kurzu, zabrudzenia, zalań cieczą, jak często, czy należy to robić, co będzie jak nie zrobię itd…

Usługa polega na czyszczeniu układu chłodzenia w laptopie lub komputerze, zabieg ten powinno się wykonywać w odstępach co rok.

Jeśli zaniedba się w/w konserwację spada komfort pracy, urządzenie zaczyna pracować wolno, szybko się nagrzewa i utrzymuje wysoką temperaturę, często samoistnie się wyłącza, może również dojść do poważnego uszkodzenia, naprawa najczęściej jest bardzo kosztowna a nawet w niektórych sytuacjach nieopłacalna.

Zakres prac:

– Zdemontowanie obudowy i części w laptopie lub komputerze celem dostania się do układu chłodzenia,
– Rozmontowanie radiatorów, wentylatorów,
– Dokładne usunięcie zalegającego kurzu w laptopie lub komputerze, który utrudnia odprowadzenie ciepła,
– Usunięcie pasty termoprzewodzącej i nałożenie nowej, sprawdzenie termopadów i ewentualna wymiana,
– Sprawdzenie poprawności działania wentylatora,
– Ponowny montaż elementów i sprawdzenie poprawnego działania.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny się grzeje, sam wyłącza, po pewnym czasie gaśnie, głośno działa i wentylator mocno się kręci, jest bardzo gorący, coraz bardziej się grzeje, zaczyna działać wolno jak się zagrzeje, już dawno laptop nie był czyszczony i nie była zmieniona pasta termoprzewodząca, jak gram to się zaraz wyłącza itd…

Nasza usługa polega na demontażu i ponownym montażu sprawnej matrycy.

Jeśli proponujemy taki zakres prac serwisowych to znaczy, że sprawdziliśmy wszystkie inne elementy w tym złącza, gniazda, taśmy łączące matryce oraz sam układ graficzny. Często widzimy jednak gołym okiem  uszkodzenie ekranu w postaci pęknięć, licznych pajączków, ciemnych kleksów (wylanych plam), bad pixels, poziome linie, zaniki obrazu itp.

Abyśmy mogli dokonać naprawy, musimy precyzyjnie zdemontować w laptopie / notebooku wszystkie dodatkowe plastikowe elementy matrycy wraz z częściami metalowymi, śrubkami oraz taśmami łączącymi sygnał obrazu. Po wykonaniu wymiany montujemy w odwrotnej kolejności wszystkie elementy i przeprowadzamy test prawidłowego wyświetlania grafiki.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook brak obrazu, ekran pęknięty / rozlany / zbity / rozbity, pająki lub kleks, matryca dotykowa nie czynna, nie reaguje, źle działa lub całkiem nie funkcjonuje,  widzę pasy, część ekranu nie wyświetla obrazu itd…

Usługa polega na demontażu i ponownym montażu sprawnej klawiatury.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook nie działa dobrze klawiatura, niektóre klawisze są nieczynne, czasem trzeba mocno wcisnąć, klawiatura była zalana i chyba trzeba wymienić, oderwał się klawisz / oderwały klawisze, urwana taśma złącza itd…

Usługa polega na demontażu i ponownym montażu sprawnego dysku twardego.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny w nim dysk twardy HDD tyrkocze, nie zawsze wystartuje system, czasem się zawiesza podczas pracy, nie mogę odczytać plików /  fotek / fimów / dokumentów, kilka razy był komunikat o słabej kondycji dysku, laptop lub komputer znacznie zwolnił, zmulony, muli, zamula, długo uruchamia się system i programy itd…

Usługa polega na demontażu i ponownym montażu sprawnej pamięci RAM.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny w nieokreślonym czasie się zawiesza, czasem nie uruchamia, jest problem z płynnością działania, wyłącza się, muszę nie raz restartować itd…

Usługa polega na demontażu i ponownym montażu sprawnych zawiasów.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook ma problem z zamykaniem pokrywy, uszkodzona obudowa przez sztywne zawiasy, ułamane elementy plastikowe, wyrwane śruby z obudowy, kadłub nie trzyma prawidłowo skrzydła ekranu, za bardzo luźno opada matryca itd…

Usługa polega na demontażu i ponownym montażu sprawnych napędów: CD, COMBO, DVD, DVDRW

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook, komputer stacjonarny nie czyta płyt, przerywa podczas odtwarzania, nagrywarka nie nagrywa na płytach itd…

Usługa polega na wymianie baterii / akumulatora w laptopie, często alby tego dokonać należy rozebrać notebooka i zainstalować nowe ogniwo w środku obudowy.

Trafiacie do naszego serwisu zgłaszając usterki: laptop, notebook, ultrabook, netbook nie trzyma na baterii / akumulatorze, nie ładuje się, po odpięciu kabla zasilającego gaśnie, nie trzyma dobrze, sprawność akumulatora bardzo spadła itd…

W naszym serwisie oferujemy profesjonalne testy zasilaczy, które pozwalają zweryfikować ich rzeczywiste parametry pracy.

Sprawdzamy:

– Moc w watach (W) – Czy zasilacz dostarcza deklarowaną moc zgodnie z tabliczką znamionową?
– Natężenie prądu (A) – Czy wartości są zgodne ze specyfikacją producenta?
– Stabilność napięcia (V) – Czy występują spadki napięcia przy obciążeniu?

Dzięki naszym testom dowiesz się, czy Twój zasilacz działa poprawnie i czy nie powoduje problemów z zasilaniem urządzenia. Jeśli podejrzewasz spadki wydajności lub niestabilną pracę sprzętu – przyjdź do nas, a dokładnie sprawdzimy jego stan!

Zapraszamy do naszego serwisu – szybka diagnoza i pewność działania Twojego sprzętu!

Lista laptopów jakie naprawiamy / serwisujemy

Jeśli nie jesteś przekonany do naprawy, zachęcamy do zakupu w naszej firmie sprzętu komputerowego używanego, poleasingowego klasy biznes: laptopy, komputery, monitory

Baza wiedzy

Konserwacja laptopów i komputerów polega na dbaniu o ich prawidłowe funkcjonowanie poprzez regularne czyszczenie, aktualizację oprogramowania, kontrolę sprzętu oraz wykrywanie i naprawianie usterek. Celem konserwacji jest zapewnienie długowieczności urządzenia, utrzymanie jego wydajności i zapobieganie awariom. Oto główne elementy konserwacji laptopów i komputerów:

1. Czyszczenie wnętrza urządzenia

  • Usuwanie kurzu: Kurz, który gromadzi się wewnątrz laptopa czy komputera stacjonarnego, może prowadzić do przegrzewania się podzespołów (np. procesora czy karty graficznej) oraz zmniejszenia wydajności systemu chłodzenia. Regularne czyszczenie wnętrza urządzenia pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę pracy.

  • Czyszczenie klawiatury, ekranu i obudowy: Regularne czyszczenie zewnętrznych części laptopa lub komputera pomaga utrzymać estetykę urządzenia, a także zapobiega gromadzeniu się brudu, który może wpłynąć na komfort pracy.

2. Wymiana pasty termoprzewodzącej

  • Pasta termoprzewodząca ma za zadanie poprawić przewodzenie ciepła między procesorem a układem chłodzenia. Z biegiem czasu traci swoje właściwości, co może prowadzić do przegrzewania się podzespołów. Wymiana pasty co kilka lat jest zalecana, szczególnie w przypadku starszych laptopów i komputerów.

3. Aktualizacja oprogramowania i sterowników

  • System operacyjny: Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego (np. Windows, macOS) zapewnia bezpieczeństwo, poprawę wydajności oraz naprawę błędów. Aktualizacje mogą obejmować poprawki związane z bezpieczeństwem, wydajnością, a także nowe funkcje.

  • Sterowniki: Zaktualizowane sterowniki urządzeń, takich jak karta graficzna, karta sieciowa, drukarka czy inne komponenty, zapewniają ich prawidłowe działanie i mogą poprawić wydajność urządzenia.

4. Sprawdzanie dysku twardego

  • Defragmentacja (dla HDD): W przypadku tradycyjnych dysków twardych (HDD) regularna defragmentacja poprawia wydajność systemu. Zapisane pliki mogą być porozrzucane na dysku, a defragmentacja pozwala je uporządkować, co ułatwia szybszy dostęp.

  • Kontrola stanu zdrowia dysku (S.M.A.R.T.): W przypadku dysków SSD oraz HDD warto regularnie sprawdzać stan zdrowia dysku twardego, aby wykryć wczesne oznaki awarii i zminimalizować ryzyko utraty danych.

5. Wykonywanie kopii zapasowych

  • Regularne tworzenie kopii zapasowych (back-up) jest kluczowe w przypadku awarii sprzętu. Można to robić na zewnętrznych nośnikach (dyski zewnętrzne, pendrive) lub w chmurze.

6. Zarządzanie oprogramowaniem i usuwanie niepotrzebnych plików

  • Optymalizacja systemu: Usuwanie zbędnych plików, aplikacji, które już nie są używane, oraz czyszczenie rejestru (dla systemu Windows) pomaga zwiększyć wydajność komputera.

  • Antywirus i oprogramowanie ochronne: Utrzymanie aktualnego oprogramowania antywirusowego i przeprowadzanie regularnych skanów w celu wykrycia wirusów i złośliwego oprogramowania.

7. Monitorowanie temperatury podzespołów

  • Narzędzia do monitorowania temperatury procesora, karty graficznej i innych podzespołów mogą pomóc w zapobieganiu przegrzewaniu się komputera. Przegrzewanie może prowadzić do awarii sprzętu, dlatego ważne jest, aby monitorować temperatury i, jeśli to konieczne, zadbać o odpowiednie chłodzenie.

8. Wymiana uszkodzonych lub zużytych komponentów

  • Regularna konserwacja obejmuje również wymianę komponentów, które uległy zużyciu lub awarii, takich jak pamięć RAM, bateria w laptopie, dysk twardy czy wentylator.

9. Zabezpieczenie przed oprogramowaniem złośliwym

  • Konserwacja to także zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń, takich jak zapora ogniowa (firewall) czy oprogramowanie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, aby zapobiec infekcjom, które mogą uszkodzić system operacyjny lub dane.

Regularne przeprowadzanie konserwacji pozwala utrzymać komputer w dobrej kondycji przez długi czas, zapewniając jego optymalną wydajność, bezpieczeństwo i niezawodność.

Jeśli Twój laptop nie reaguje, oto kilka kroków, które możesz spróbować wykonać, aby rozwiązać problem:

1. Sprawdź zasilanie

  • Podłącz laptopa do ładowarki, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Sprawdź, czy dioda ładowania świeci się (jeśli jest dostępna).

  • Upewnij się, że kabel zasilający jest prawidłowo podłączony i nie jest uszkodzony.

2. Zresetuj laptopa

  • Wymuś restart: Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez około 10-20 sekund, aż laptop się wyłączy. Następnie spróbuj go ponownie uruchomić.

3. Sprawdź ekran

  • Jasność ekranu: Upewnij się, że ekran nie jest po prostu wyłączony lub zbyt ciemny. Spróbuj zwiększyć jasność za pomocą klawiszy funkcyjnych (np. Fn + strzałki w górę).

  • Połączenie z monitorem zewnętrznym: Jeśli masz podłączony zewnętrzny monitor, sprawdź, czy laptop automatycznie nie przełączył się na zewnętrzny wyświetlacz. Spróbuj przełączyć wejście (np. Fn + F8, zależnie od modelu).

4. Odłącz zewnętrzne urządzenia

  • Odłącz wszystkie urządzenia zewnętrzne, takie jak myszki, klawiatury, pendrive’y i drukarki. Czasami problem może być spowodowany przez zewnętrzne akcesoria.

5. Sprawdzenie pamięci RAM

  • Jeśli masz doświadczenie z naprawą komputerów, spróbuj odłączyć i ponownie podłączyć pamięć RAM. Czasami uszkodzenie lub luźne moduły RAM mogą powodować, że laptop nie reaguje.

6. Próbuj trybu awaryjnego

  • Jeśli ekran się włącza, ale system operacyjny nie uruchamia się poprawnie, spróbuj uruchomić komputer w trybie awaryjnym (w przypadku Windows: naciśnij F8 lub Shift + F8 w trakcie uruchamiania, w zależności od wersji systemu).

7. Wyciągnięcie baterii (dla laptopów z wymienną baterią)

  • Jeśli to możliwe, wyjmij baterię i ponownie spróbuj uruchomić laptop bez niej, korzystając tylko z zasilania sieciowego.

8. Problemy z dyskiem twardym lub systemem operacyjnym

  • Jeśli komputer uruchamia się, ale nie wczytuje systemu operacyjnego, może to oznaczać problem z dyskiem twardym lub systemem operacyjnym. Możesz spróbować naprawić system z nośnika instalacyjnego (np. płyta lub pendrive z Windows).

Jeśli te kroki nie przyniosą rezultatu, problem może być poważniejszy, i w takim przypadku warto skontaktować się z naszym serwisem komputerowym.

Płyta główna to „serce” każdego laptopa – łączy wszystkie kluczowe podzespoły i umożliwia ich współpracę. Gdy ulega awarii, wiele osób zastanawia się, czy warto naprawiać sprzęt, czy lepiej go wymienić. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia płyty głównej, jakie objawy mogą wskazywać na ten problem, oraz jakie masz możliwości, jeśli twój laptop ma tę awarię.


1. Objawy uszkodzonej płyty głównej w laptopie

Nie zawsze awaria płyty głównej jest oczywista. Oto najczęstsze symptomy:

  • Laptop się nie uruchamia: Brak reakcji na wciśnięcie przycisku zasilania.

  • Problemy z zasilaniem: Laptop działa tylko na baterii lub tylko na zasilaczu.

  • Zawieszanie się i restartowanie: Niekontrolowane wyłączanie się systemu lub brak reakcji na polecenia.

  • Brak obrazu: Ekran pozostaje czarny, mimo że komputer wydaje się uruchamiać (np. słychać pracę wentylatorów).

  • Przegrzewanie się: Płyta główna może być uszkodzona, jeśli laptop nadmiernie się nagrzewa, nawet przy lekkim obciążeniu.


2. Najczęstsze przyczyny uszkodzenia płyty głównej

  • Przepięcia elektryczne: Nagłe skoki napięcia mogą spowodować uszkodzenie kluczowych komponentów.

  • Zalanie laptopa: Ciecz powoduje zwarcia, które mogą uszkodzić płytę główną.

  • Przegrzanie: Brak odpowiedniej wentylacji prowadzi do uszkodzenia układów scalonych.

  • Fizyczne uszkodzenia: Upadek lub nacisk na laptopa może spowodować pęknięcie płyty głównej.

  • Starzenie się komponentów: Z czasem kondensatory i inne elementy na płycie głównej mogą przestać działać prawidłowo.


3. Co zrobić w przypadku uszkodzenia płyty głównej?

a) Diagnoza problemu

  • Skontaktuj się z profesjonalnym serwisem. Specjaliści wykonają testy, aby potwierdzić uszkodzenie.

  • Możesz użyć podstawowych narzędzi diagnostycznych, np. multimetru, aby sprawdzić obwody (jeśli masz doświadczenie).

b) Możliwości naprawy

  • Naprawa płyty głównej: Jeśli problem dotyczy konkretnego komponentu, możliwa jest wymiana kondensatorów, tranzystorów lub innych elementów.

  • Wymiana płyty głównej: Jeśli naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, wymiana może być jedyną opcją.

c) Alternatywy

  • Kupno używanej płyty głównej: Może być tańszą opcją, ale należy upewnić się, że jest kompatybilna z twoim modelem laptopa.

  • Decyzja o zakupie nowego laptopa: Jeśli koszt naprawy jest zbliżony do ceny nowego sprzętu, warto rozważyć inwestycję w nowy model.


4. Czy warto naprawiać laptop z uszkodzoną płytą główną?

Decyzja zależy od kilku czynników:

  • Wartość laptopa: Jeśli jest to wysokiej klasy sprzęt, naprawa może być opłacalna.

  • Koszt naprawy: płyty głównej wynosi od 500 zł w zależności od modelu.

  • Dostępność części: Starsze modele mogą mieć trudniej dostępne części zamienne.


Podsumowanie:
Uszkodzenie płyty głównej to poważna awaria, ale nie zawsze oznacza konieczność pożegnania się z laptopem. Warto skonsultować się z naszym serwisem i ocenić, czy naprawa jest opłacalna. Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także podjąć świadomą decyzję dotyczącą przyszłości twojego sprzętu.

Uszkodzenia matrycy w laptopie to dość powszechny problem, który może obejmować różne typy uszkodzeń, zarówno mechanicznych, jak i związanych z elektroniką. Oto kilka najczęstszych rodzajów:

1. Pęknięcia i zarysowania

  • Pęknięcie matrycy (często wynikające z upadku lub uderzenia) jest jednym z najbardziej oczywistych uszkodzeń. Pęknięcie może prowadzić do nieczytelnych obszarów na ekranie, a w skrajnych przypadkach, cały ekran może przestać działać.

  • Zarysowania występują, gdy na powierzchni matrycy pojawią się drobne rysy, które mogą wpływać na jakość obrazu, choć niekoniecznie na jego funkcjonalność.

2. Martwe piksele

  • Martwe piksele to piksele, które przestają reagować na sygnał z komputera, przez co na ekranie pojawia się ciemna plamka. Martwe piksele mogą być pojedyncze lub grupowe, a ich liczba i rozmieszczenie może wpływać na komfort pracy.

3. Zacieki, smugi lub plamy

  • Czasami na ekranie mogą pojawić się zacieki, które wyglądają jak rozmazane plamy. Są one często wynikiem uszkodzenia podświetlenia matrycy lub problemów z jej warstwą powierzchniową. Może to być również skutek niewłaściwego czyszczenia ekranu.

  • Smugi mogą się pojawić przy długotrwałym nacisku na ekran, np. przez niewłaściwe przechowywanie laptopa.

4. Problemy z podświetleniem

  • Znikające podświetlenie: W przypadku awarii podświetlenia ekran może stać się ciemny, mimo że obraz na matrycy jest wyświetlany (można to sprawdzić, oświetlając ekran latarką).

  • Nierównomierne podświetlenie: W tym przypadku podświetlenie na ekranie może być nierówne, z jaśniejszymi lub ciemniejszymi plamami.

5. Problemy z wyświetlaniem kolorów

  • Zmiana kolorów lub błędy w wyświetlaniu barw mogą wystąpić, jeśli uszkodzona została jedna z warstw matrycy. Może to prowadzić do zniekształceń obrazu, np. przesunięcia kolorów na ekranie.

6. Problemy z rezystancją lub elastycznością ekranu

  • W niektórych przypadkach matryca może wykazywać niską elastyczność lub odkształcać się, szczególnie w laptopach, które były narażone na duże obciążenia mechaniczne.

7. Problemy z łączeniem (inwerter, taśmy)

  • Jeśli obraz na ekranie pojawia się tylko częściowo, może to wskazywać na problem z taśmą łączącą matrycę z płytą główną, uszkodzenie inwertera podświetlenia lub innych komponentów elektronicznych.

Jak radzić sobie z uszkodzeniem matrycy?

  • Wymiana matrycy: Jeśli uszkodzenie jest poważne, np. pęknięcie matrycy lub uszkodzenie podświetlenia, konieczna może być wymiana całego ekranu.

  • Naprawa taśmy łączącej: Jeśli uszkodzeniu uległa taśma lub kabel łączący matrycę z płytą główną, można u nas zlecić naprawę lub wymianę.

  • Użycie zewnętrznego monitora: Jeśli ekran laptopa przestaje działać, a naprawa jest kosztowna, można podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora lub telewizora.

Wnioski:

Uszkodzenie matrycy w laptopie może mieć różne przyczyny i objawy, od uszkodzeń mechanicznych po problemy z elektroniką. W zależności od rodzaju problemu, naprawa może polegać na wymianie całego ekranu, naprawie elektroniki, lub po prostu na wymianie kabli łączących matrycę z płytą główną.

Rozerwanie obudowy laptopa w okolicach zawiasów to częsty problem, zwłaszcza w starszych urządzeniach lub tych wykonanych z mniej trwałych materiałów. Może być to spowodowane przez:

  1. Nadmierne napięcie w zawiasach – zawiasy mogą z czasem stwardnieć i wymagać większej siły do otwierania i zamykania laptopa.

  2. Uszkodzenia mechaniczne – np. upadek lub uderzenie.

  3. Zmęczenie materiału – obudowa wykonana z plastiku może pękać z czasem pod wpływem regularnego użytkowania.

  4. Niewłaściwy montaż lub użytkowanie – otwieranie laptopa w sposób asymetryczny (np. jedną ręką tylko z jednej strony) może powodować nierównomierne obciążenie zawiasów.

Co możesz zrobić?

1. Tymczasowa naprawa:

  • Klej – możesz spróbować skleić rozerwaną obudowę. Ważne, aby użyć kleju przeznaczonego do materiałów, z jakich wykonana jest obudowa.

  • Taśma wzmacniana: Jeśli naprawa klejem nie jest możliwa, taśma może być rozwiązaniem tymczasowym, aby uniknąć dalszego rozrywania.

2. Trwała naprawa:

  • Wymiana zawiasów: Sprawdź, czy zawiasy są uszkodzone lub stawiają opór. Jeśli tak, wymień je na nowe.

  • Naprawa obudowy: Możesz zamówić nową część obudowy pasującą do twojego modelu laptopa.

  • Metalowe wzmocnienia: W niektórych przypadkach można zamontować dodatkowe wzmocnienia wokół zawiasów.

3. Zanieś laptop do serwisu:

Profesjonalny serwis może:

  • Naprawić, zregenerować lub wymienić zawiasy.

  • Wymienić uszkodzoną obudowę lub zregenerować.

  • Taka naprawa będzie profesjonalna, trwała i dobrze wykonana.

Zapobieganie w przyszłości:

  • Otwieraj laptopa delikatnie: Zawsze używaj obu rąk.

  • Unikaj nadmiernego zamykania/otwierania: Jeśli nie musisz, nie zamykaj laptopa zbyt często.

  • Przechowuj urządzenie w odpowiednich warunkach: Unikaj zbyt wysokiej wilgotności czy ekstremalnych temperatur.

Jeśli laptop został zalany, istnieje kilka kroków, które warto podjąć jak najszybciej, aby zminimalizować uszkodzenia:

1. Natychmiast wyłącz laptopa

  • Jak najszybciej wyłącz laptopa, aby zapobiec zwarciom lub uszkodzeniom elektroniki.

  • Jeśli to możliwe, odłącz laptop od zasilania (wyjmij kabel zasilający) oraz odłącz wszelkie urządzenia zewnętrzne (mysz, klawiatura, pendrive, itp.).

2. Odwróć laptopa

  • Postaw laptop do góry nogami, aby umożliwić odpływ wody z wnętrza urządzenia.

  • Jeśli możesz, zdejmij baterię (jeśli jest wyjmowana), w przeciwnym wypadku jak najszybciej jedź do serwisu celem wyjęcia ze środka, to pomoże zapobiec uszkodzeniom elektroniki i zwarciom.

3. Osusz urządzenie

  • Wyczyść nadmiar wody z zewnętrznych części laptopa (klawiatura, ekran) przy pomocy suchego, czystego ręcznika lub ściereczki.

  • Aby osuszyć wnętrze laptopa, umieść go w miejscu z dobrą wentylacją. Możesz także użyć suszarki do włosów (na zimnym powietrzu) lub spróbować umieścić laptopa w suchym miejscu, takim jak worek z ryżem, który pochłania wilgoć, chociaż nie jest to idealne rozwiązanie.

4. Poczekaj kilka godzin

  • Pozwól laptopowi wyschnąć przez co najmniej 24-48 godzin, zanim ponownie go włączysz. Nie próbuj włączać laptopa, dopóki nie będziesz pewien, że jest całkowicie suchy na zewnątrz i w środku !!

5. Sprawdzenie sprzętu

  • Po wyschnięciu, sprawdź laptopa pod kątem jakichkolwiek widocznych uszkodzeń lub korozji, szczególnie w okolicach portów i klawiatury.

  • Spróbuj włączyć laptopa. Jeśli działa, ale zauważysz problemy (np. martwe piksele, problemy z dźwiękiem, klawiaturą), może to oznaczać, że woda uszkodziła niektóre podzespoły.

6. Profesjonalna pomoc

  • Jeśli nie jesteś w stanie uruchomić laptopa lub zauważysz jakiekolwiek problemy, najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem komputerowym. Naprawa po zalaniu często wymaga demontażu urządzenia, czyszczenia i sprawdzenia elektroniki.

Zalanie laptopa jest poważnym problemem, dlatego im szybciej podejmiesz te kroki, tym większe szanse na uratowanie sprzętu.





Wymiana dysku HDD na SSD to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę wydajności komputera. Oto najważniejsze zalety i czynniki, które warto rozważyć:


Zalety wymiany HDD na SSD:

  1. Szybsze działanie systemu:

    • SSD znacznie przyspiesza uruchamianie systemu operacyjnego oraz aplikacji. Różnica jest szczególnie odczuwalna, jeśli obecnie używasz starszego HDD.

    • Skraca czas ładowania plików i programów.

  2. Większa niezawodność:

    • SSD nie ma ruchomych części, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Jest to szczególnie ważne, jeśli komputer jest często przenoszony.

    • Mniejsza awaryjność w porównaniu do tradycyjnych dysków talerzowych.

  3. Cichsza praca:

    • SSD działa bezgłośnie, w przeciwieństwie do HDD, który może generować hałas przy dużym obciążeniu.

  4. Niższe zużycie energii:

    • SSD zużywają mniej energii, co jest korzystne dla laptopów – wydłuża czas pracy na baterii.

  5. Lepsza odporność na wstrząsy:

    • Idealne dla laptopów i innych urządzeń mobilnych, które mogą być narażone na przypadkowe uderzenia.


Kiedy warto wymienić?

  1. Komputer jest powolny:

    • Jeśli uruchamianie systemu trwa kilka minut, a aplikacje otwierają się z opóźnieniem, wymiana na SSD znacząco poprawi komfort pracy.

  2. Stary komputer, ale nadal dobry procesor:

    • Nawet starszy komputer może działać płynniej z SSD, o ile procesor i pamięć RAM nie są bardzo przestarzałe.

  3. Potrzeba większej niezawodności:

    • Jeśli przechowujesz ważne dane lub korzystasz z komputera do pracy, SSD będzie pewniejszym rozwiązaniem.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze SSD:

  • Pojemność:

    • 256 GB wystarcza do podstawowych zadań i pracy biurowej.

    • 512 GB lub więcej jest lepsze dla graczy, grafików i użytkowników przechowujących duże pliki.

  • Typ złącza:

    • SATA (dla starszych komputerów) – wolniejszy, ale nadal szybki w porównaniu z HDD.

    • NVMe (M.2) – nowszy standard, szybszy od SATA, ale wymaga kompatybilnej płyty głównej.


Czy HDD może się przydać po wymianie?

  • Do magazynowania danych: Możesz wykorzystać stary HDD jako dodatkowy dysk na pliki (filmy, zdjęcia, archiwa), a SSD jako główny napęd dla systemu i programów.

  • W obudowie zewnętrznej: Dysk HDD można zamontować w obudowie USB i używać jako przenośny dysk zewnętrzny.


Podsumowując, wymiana HDD na SSD jest niemal zawsze opłacalna, zwłaszcza jeśli zależy Ci na szybkości, niezawodności i komforcie pracy. To inwestycja, która może tchnąć nowe życie nawet w starszy komputer.

Laptop to złożone urządzenie, które łączy w sobie wiele komponentów elektronicznych i mechanicznych w kompaktowej obudowie. Oto podstawowe elementy budowy laptopa:


1. Obudowa

  • Górna pokrywa: Zawiera ekran LCD/LED, często z powłoką antyrefleksyjną lub błyszczącą.

  • Dolna część: Mieści główne podzespoły. Wykonana z tworzywa sztucznego, aluminium lub innych lekkich materiałów.


2. Ekran

  • Typy: LCD, LED, OLED.

  • Rozdzielczość: Od HD (1366×768) do 4K (3840×2160) lub wyższej.

  • Ekrany dotykowe: W niektórych modelach, np. konwertowalnych (2w1).


3. Płyta główna

  • Główna płytka drukowana (PCB), która integruje wszystkie podzespoły.

  • Elementy na płycie:

    • Procesor (CPU): Serce komputera. Popularni producenci to Intel i AMD.

    • Chipset: Obsługuje komunikację między komponentami.

    • Karta graficzna (GPU): Zintegrowana (Intel, AMD) lub dedykowana (NVIDIA, AMD).

    • Pamięć RAM: Moduły pamięci operacyjnej (typu DDR1, DDR2, DDR3, DDR4 lub DDR5).

    • Karta dźwiękowa i sieciowa: Mogą być wbudowane w płytę główną.


4. Pamięć masowa

  • Dyski twarde (HDD) lub SSD:

    • SSD (SATA lub NVMe) jest szybszy i bardziej energooszczędny niż HDD.

    • Zainstalowany wewnątrz obudowy.


5. Bateria

  • Akumulator litowo-jonowy lub litowo-polimerowy.

  • Zapewnia zasilanie w trybie mobilnym.

  • Zwykle znajduje się na spodzie laptopa, zintegrowana lub wymienna.


6. Klawiatura

  • Typ: Wyspowa, mechaniczna, membranowa.

  • Z podświetleniem lub bez.

  • Zawiera touchpad (gładzik) – główne urządzenie wskazujące.


7. Chłodzenie

  • Składa się z wentylatora, radiatora i rurek cieplnych (heat pipe).

  • Odpowiada za utrzymanie temperatury CPU i GPU na odpowiednim poziomie.


8. Porty i złącza

  • USB (2.0, 3.0, 3.1, 4.0), USB-C, HDMI, DisplayPort, Ethernet, gniazdo audio.

  • Czytnik kart SD.

  • Zasilanie (DC jack lub USB-C w nowoczesnych modelach).


9. Moduły komunikacyjne

  • Wi-Fi: Obsługuje standardy od 802.11n do Wi-Fi 6.

  • Bluetooth: Zintegrowany dla połączeń bezprzewodowych.

  • Opcjonalnie: Modem LTE/5G.


10. Kamera i mikrofon

  • Znajdują się nad ekranem, używane do wideokonferencji.

  • W nowszych modelach: obsługa Windows Hello (rozpoznawanie twarzy).


11. Głośniki

  • Wbudowane po bokach lub na spodzie laptopa.

  • Często wspierane technologiami dźwięku przestrzennego.


12. Zasilacz

  • Zewnętrzny adapter sieciowy (ładowarka), który konwertuje prąd zmienny na stały.

Laptop to zaawansowane urządzenie, w którym kompaktowość wymaga precyzji w rozmieszczeniu i integracji elementów. Każdy z tych komponentów odgrywa kluczową rolę w jego funkcjonowaniu.

Komputer składa się z różnych komponentów, które współpracują, aby przetwarzać dane i wykonywać zadania. Oto szczegółowy opis podstawowych elementów budowy komputera:


1. Obudowa

  • Chroni komponenty wewnętrzne i ułatwia ich organizację.

  • Typy: Tower (pełnowymiarowa, średnia, mini), SFF (Small Form Factor).

  • Zawiera:

    • Przyciski (włącznik, reset).

    • Złącza (USB, audio) na przednim panelu.

    • Miejsca na wentylatory i system chłodzenia.


2. Płyta główna

  • Centralna płytka drukowana (PCB), na której montowane są inne komponenty.

  • Główne elementy:

    • Gniazdo procesora (CPU socket): Miejsce instalacji procesora.

    • Sloty pamięci RAM: Dla modułów RAM (np. DDR1, DDR2, DDR3, DDR4, DDR5).

    • Porty PCIe: Dla kart rozszerzeń (graficznych, sieciowych).

    • Złącza SATA/NVMe: Do podłączenia dysków HDD, SSD.

    • BIOS/UEFI: Oprogramowanie do konfiguracji sprzętu.

    • Zintegrowane karty: dźwiękowa, sieciowa, czasem graficzna.


3. Procesor (CPU)

  • Centralna jednostka przetwarzająca, odpowiedzialna za wykonywanie instrukcji.

  • Producent: Intel (np. Core, Xeon) lub AMD (np. Ryzen, Threadripper).

  • Parametry:

    • Liczba rdzeni i wątków (np. 6 rdzeni, 12 wątków).

    • Taktowanie (GHz) i pamięć cache.


4. Pamięć RAM

  • Pamięć operacyjna (Dynamic Random Access Memory).

  • Tymczasowo przechowuje dane potrzebne do pracy systemu i aplikacji.

  • Typy: DDR1, DDR2, DDR3, DDR4, DDR5.

  • Pojemność: Zwykle od 1 GB do 64 GB lub więcej.


5. Karta graficzna (GPU)

  • Odpowiada za przetwarzanie grafiki.

  • Typy:

    • Zintegrowana (w procesorze): Wystarczająca do podstawowych zadań.

    • Dedykowana: Wysoka wydajność w grach i pracy profesjonalnej (np. NVIDIA GeForce, AMD Radeon).

  • Montowana w gnieździe PCIe.


6. Pamięć masowa

  • Przechowuje dane systemowe, pliki i aplikacje.

  • Typy:

    • Dysk HDD: Magnetyczny, tańszy, wolniejszy.

    • Dysk SSD: Szybszy, nowocześniejszy, cichy (SATA lub NVMe).

    • Hybrid (SSHD): Łączy cechy HDD i SSD.


7. Zasilacz (PSU)

  • Dostarcza energię elektryczną do wszystkich komponentów.

  • Parametry:

    • Moc (np. 400W, 450W, 500W, 550W, 600W, 650W, 700W, 750W lub większy) – zależna od zapotrzebowania podzespołów.

    • Certyfikacja sprawności (80+ Bronze, Gold, Platinum).


8. Chłodzenie

  • Utrzymuje temperaturę podzespołów na bezpiecznym poziomie.

  • Rodzaje:

    • Powietrzne: Wentylatory, radiatory.

    • Wodne: Ciche i efektywne, dla zaawansowanych użytkowników.

    • Dla CPU, GPU i innych komponentów generujących ciepło.


9. Napędy optyczne (opcjonalne)

  • Napędy DVD/Blu-ray, DVDRW: Coraz rzadziej stosowane.


10. Porty wejścia/wyjścia

  • Na płycie głównej:

    • USB (2.0, 3.0, 3.1, USB-C).

    • HDMI, DisplayPort, DVI, VGA – do monitora.

    • Ethernet – do sieci przewodowej.

    • Audio – mikrofon i głośniki.

  • Porty wewnętrzne: SATA, M.2.


11. Peryferia (urządzenia zewnętrzne)

  • Monitor: Wyświetla obraz. Typy:

    • LCD, LED, OLED.

    • Rozdzielczość (HD, 4K, itp.).

  • Klawiatura i mysz: Urządzenia wejściowe.

  • Głośniki/słuchawki: Urządzenia audio.


12. System operacyjny

  • Oprogramowanie zarządzające sprzętem i aplikacjami (np. Windows, Linux, macOS).


13. Dodatkowe karty rozszerzeń (opcjonalne)

  • Karta dźwiękowa.

  • Karta sieciowa Wi-Fi.

  • Karta przechwytująca (do streamingu).


Komputer to modularny system, w którym wiele komponentów można wymieniać i dostosowywać do potrzeb użytkownika to są jego główne zalety.

Monitor komputerowy to urządzenie wyświetlające dane wizualne przesyłane przez komputer. Jego budowa obejmuje różne elementy, które odpowiadają za przetwarzanie sygnału wideo na obraz widoczny na ekranie. Oto szczegółowy opis budowy monitora:


1. Ekran

  • Typy ekranów:

    • LCD (Liquid Crystal Display): Dominujący na rynku, wykorzystuje ciekłe kryształy do modulacji światła.

    • LED (Light Emitting Diode): To rodzaj LCD, który wykorzystuje diody LED do podświetlenia.

    • OLED (Organic Light Emitting Diode): Samoemitujące piksele, brak podświetlenia, wysoka jakość obrazu.

    • Plazmowe (rzadkie): Wysoka jakość obrazu, ale energochłonne.

  • Rozdzielczość:

    • HD (1366×768), Full HD (1920×1080), QHD (2560×1440), 4K (3840×2160) i wyższe.

  • Częstotliwość odświeżania:

    • Wyrażana w Hz (np. 60 Hz, 144 Hz, 240 Hz), odpowiada za płynność obrazu.


2. Matryca

  • Kluczowy komponent odpowiadający za jakość obrazu.

  • Rodzaje matryc:

    • TN (Twisted Nematic): Szybkie odświeżanie, niskie koszty, słabe kąty widzenia i odwzorowanie kolorów.

    • IPS (In-Plane Switching): Lepsze kąty widzenia i kolory, wolniejsze od TN.

    • VA (Vertical Alignment): Dobry kontrast, kompromis między TN i IPS.


3. Podświetlenie

  • Odpowiada za jasność obrazu.

  • Rodzaje podświetlenia:

    • Krawędziowe (Edge-lit LED): Światło rozprowadzane po krawędziach.

    • Bezpośrednie (Direct-lit LED): Diody rozmieszczone za całą powierzchnią ekranu.

    • Mini-LED i Micro-LED: Zaawansowane technologie, precyzyjne sterowanie jasnością.


4. Obudowa

  • Chroni wewnętrzne komponenty monitora.

  • Często zawiera wbudowane głośniki, przyciski sterujące i otwory wentylacyjne.

  • Wspornik lub uchwyt montażowy (zgodny ze standardem VESA).


5. Kontrolery i elektronika

  • Sterownik ekranu (Display Controller):

    • Przetwarza sygnały wideo z komputera na obraz wyświetlany na ekranie.

  • Panel zasilania:

    • Odpowiada za dostarczanie energii do matrycy, podświetlenia i innych elementów.

  • Porty wejścia sygnału:

    • HDMI, DisplayPort, DVI, VGA, USB-C, Thunderbolt – umożliwiają podłączenie do komputera lub innych urządzeń.


6. Zasilanie

  • Monitor może mieć wbudowany zasilacz lub korzystać z zewnętrznego zasilacza.

  • Konwertuje prąd zmienny z gniazdka na odpowiednie napięcie dla elektroniki monitora.


7. Przyciski i menu OSD (On-Screen Display)

  • Przyciski lub dotykowe sterowanie do obsługi ustawień:

    • Jasność, kontrast, temperatura kolorów.

    • Wybór źródła sygnału.


8. Funkcje dodatkowe

  • HDR (High Dynamic Range): Lepszy zakres tonalny obrazu.

  • Freesync/G-Sync: Synchronizacja obrazu z kartą graficzną (dla graczy).

  • Pivot: Możliwość obrotu ekranu o 90°.

  • Dotykowy ekran: Obsługa dotyku (w wybranych modelach).


9. Głośniki i inne urządzenia

  • Wbudowane głośniki (opcjonalnie).

  • Porty USB, czytniki kart pamięci.


10. Nóżka i podstawa

  • Podpora monitora, umożliwia regulację:

    • Wysokości.

    • Pochylenia.

    • Obracania.


Monitor to zaawansowane urządzenie, którego poszczególne elementy wpływają na komfort użytkowania, jakość obrazu i funkcjonalność.

Serwis komputerowy Tarnów – Szybka naprawa laptopów i komputerów w Tarnowie

Serwis laptopów Tarnów, naprawa komputerów Tarnów, pogotowie komputerowe Tarnów, diagnostyka laptopów Tarnów, czyszczenie laptopów Tarnów, wymiana matrycy Tarnów, wymiana klawiatury Tarnów, naprawa zawiasów i obudowy laptopa Tarnów, naprawa komputerów stacjonarnych Tarnów, modernizacja komputerów Tarnów, szybki serwis komputerowy Tarnów, szybki serwis notebooków Tarnów.

(zdjęcia, opracowanie: TELPIN Tarnów, kopiowanie bez pisemnej zgody zabronione)